turklim buyukLimanlardaki İşgücünün Eğitiminde Simülasyon Dönemi
İzmit Körfezi-Gemlik-Çanakkale arasında bulunan limanlara ve bu bölgedeki sanayicilere hizmet edecek merkezin kurulması amacıyla, Kocaeli Sanayi Odası ve Marmara Kalkınma Ajansı ile işbirliği protokolü imzalandı. Kurulacak merkez, Kocaeli Sanayi Odası’nın tahsis ettiği binada hizmet verecek.

TÜRKLİM, limancılık sektöründeki meslek tanımlarını çıkararak Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan onay almış tek kuruluş. Şu anda 13 meslekte eğitim ve sınav yaparak personeli belgelendiren TÜRKLİM, kurulacak “Mükemmeliyet Merkezleri” ile sektör çalışanlarını simülasyon yoluyla liman işletmeciliği ve araç-gereç kullanımı konularında eğitmeyi planlıyor. Marmara Bölgesi’nin ardından Akdeniz limanları için Mersin’de, Batı Marmara için Ambarlı’da ve Ege için Aliağa’da da benzer merkezler kurulacak.

Toros Tarım, halihazırda Ceyhan ve Samsun Limanlarında “Tank ve Saha Operatörü” mesleklerinde görev yapan taşeron personelinin belgelendirmelerini tamamladı. Belgelendirmeler yasal bir zorunluluk olarak TÜRKLİM tarafından kurulacak merkezler yoluyla tüm Türkiye’de yapılacak.