haber utikad samsun 210214 hrSamsun Karadeniz’in Lojistik Üssü Olacak
Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Samsun’a iki günlük inceleme gezisi gerçekleştirilen UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, bölgenin avantajları ve yapılan yatırımlarla Samsun’un Karadeniz’ de önemli bir lojistik üssü haline geleceğini söyledi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Şubat ayı toplantısı, Turgut Erkeskin başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. UTİKAD Heyeti, Samsun ziyareti kapsamında Samsun Ulaştırma Bölge Müdürü Davut Aslanpayı ve Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Serkan Işık’ı da ziyaret etti. Görüşmelerde, 2023’te 6 milyar dolarlık ihracat hedefini güçlü hava, deniz, karayolu bağlantıları ve demiryolu avantajlarını kullanarak gerçekleştirmeye hazırlanan kentin, Karadeniz Bölgesi’nde ve uluslararası ticarette her geçen gün önem kazanan konumu gündeme getirildi.

Samsunport yanı sıra Yeşilyurt ve Toros limanı yetkilileri ile de bir araya gelen Turgut Erkeskin ve yönetim kurulu üyeleri, bölgedeki liman yatırımları ile Samsun’un lojistik geleceği konularında görüş ve düşüncelerini paylaştılar.

Geniş hinterlandı ile Karadeniz kıyısında önemi giderek artan Samsun’da yürütülen çalışmalara yönelik değerlendirmelerde bulunan Erkeskin, bölgenin avantajları ve yapılan yatırımlarla Samsun’un Karadeniz’ de önemli bir lojistik üssü haline geleceğini söyledi.

Karadeniz bölgesinde gerçekleşen ticarette Samsun’un öneminin giderek arttığının altını çizen Erkeskin,”Özellikle Novorossisk gibi büyük ve gelişmiş bir Rus limanı ile yapılacak ortak çalışmalar, Mersin-Samsun demiryolu bağlantısının uygulanacak özel fiyatlarla desteklenmesi, Samsun ile Köstence ve Batum arasında kurulacak bağlantılar Samsun’u Karadeniz bölgesinin lojistik üssü haline getirecektir” dedi.

Samsun’un Karadeniz Bölgesi’ndeki lojistik avantajlarına dikkat çekerek, üretici ve ihracatçılar için önemli ticari fırsatlar yaratacağını vurgulayan Turgut Erkeskin, konu hakkında şu açıklamaları yaptı: “Samsun Limanı’ndaki yeni yatırımlar ile 3 düzenli konteyner hattının haftalık servis vermesi ile beraber sanayi üretimine yönelik yatırımların da Samsun’a gelmeye başladığını gördük. Üretici ve ihracatçılarımızın da bölgenin lojistik avantajlarını dikkate alarak yatırımlarını Samsun’a doğru kaydırmalarında fayda görüyoruz.”

Samsun Limanı, Yeşilyurt Limanı ve Toros Tarım Limanlarının şehrin lojistik gelişimine çok büyük katkıda bulunduğunu belirten Turgut Erkeskin, “Samsun limanı hububat, dökme yük, proje kargoları, konteynerli yükler, Ro-Ro ve tren-ferisi servisleri ile hemen her türlü malın elleçlenmesi için geniş imkanlar sunuyor. Limanın demiryolu bağlantısının olması da lojistik kabiliyetinin artmasında çok önemli bir özellik. Samsun Limanı, liman özelleştirmesinin faydalarının değerlendirilmesi açısından ideal bir örnek teşkil ediyor. Samsun havalimanı ise, henüz yeterince kullanılamayan geniş depolama imkanları ile önemli bir hava taşıma üssü olmaya elverişli” açıklamasını yaptı.